Rowerem przez lubartowskie lasy

Trasa wiedzie przez lasy Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, na południe od Lubartowa, w Nadleśnictwie Lubartów. Krótsza pętla rozpoczyna się na parkingu leśnym ,,Kopanina”. Początkowo biegnie drogą leśną, która jest fragmentem ścieżki edukacyjnej „Kopanina”, następnie drogą pożarową nr 23 przy rezerwacie Kozie Góry. Tuż za nim skręca w prawo, w drogę asfaltową prowadzącą wśród rozległych jagodzisk. Po ok. 500 m trasa skręca w lewo w drogę nieutwardzoną, a 1 km dalej jeszcze raz w lewo. Na rozstaju dróg przy krzyżu i czterech lipach można skręcić w lewo i wrócić na leśny parking ,,Kopanina”.

Dłuższa pętla trasy prowadzi w prawo drogą pożarową nr 21 na leśny parking Stary Tartak. To okazja do skorzystania z infrastruktury rekreacyjno turystycznej. Nieopodal parkingu znajduje się zalew i kwatera myśliwska Stary Tartak. Stąd można, zboczywszy z trasy, dojechać
drogą asfaltową do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Aby kontynuować jazdę proponowaną trasą, należy skierować się na południe drogą pożarową nr 24. Przy miejscu postojowym na skraju lasu trasa skręca w lewo i prowadzi skrajem lasu do udostępnionych wędkarzom stawów Wzory, a następnie do wsi Nowy Staw. Za wsią, na skraju lasu, znajduje się Cmentarz Powstańczy z 1863 r. Za nim droga wchodzi w las. Ponad 1 km dalej stoi (znany już z trasy) krzyż przyczterech lipach. Tam należy skręcić w prawo, w drogę pożarową nr 21, aby dotrzeć do parkingu leśnego ,,Kopanina”.

Powrót do listy aktualności